Anasayfam
Kişisel Sayfam
Yazışmalar
KAVŞAK SUYU
Linkler Sayfam
Bana Ulaşın

KAVŞAK SUYU-2

Amasra Yolu

İnkum Yolu

Bartın Irmağı

Tefer Projeleri

Bartın Seli

Vali Halil Işık

Kişisel Sayfam


bas_ndan.jpg

 

Papila sesini Ulusal TV'den Türkiye'ye duyurdu 

Ak Parti Milletvekili Yılmaz Tunç Biyogaz`ı ziyaret etti

 
BU PROJE DESTEKLENİR

Türkiye Taşkömürü Kurumuna bağlı Amasra Müessesesinde Makine Mühendisi olarak çalışan Faruk Papilanın zor ve meşakkatli bir meslek olan madenciliğin dışında bir uğraşı daha var.
Duymuşsunuzdur, basın ve medyada geçen yıl haber de oldu; kendisi Gölbucağı Mahallesinde, Milli Eğitim Müdürlüğü arkasında ırmak kenarında eşinin ailesinden kalma eski tavuk çiftliğinden bozma metruk binada hayvan dışkısından enerji üretiyor.
Belki duymamışsınızdır, ya da yeterince duyulmamış da olabilir.
Duyulsaydı, özellikle duyması gerekenler tarafından duyulsaydı bu projeye destek verilir, Faruk Papilanın elinden tutulur, bugün ortada büyük bir santral olur, seracılık yayılır, organik tarım gelişir, birçok evin, belki de bütün bir şehrin yakıt ve ısı ihtiyacı karşılanırdı.
Yararlı birçok proje gibi ne yazık ki bu projeye de sahip çıkan olmamış.
Çalışan, çabalayan, uğraşan, didinen, maddi manevi özveride bulunan, kendisi için bir şey istemeyen birçok kişi gibi Faruk Papila’ya da destek veren çıkmamış.
Morali bozulsa da canı sıkılsa da o yine tam bir bilim adamı edasıyla çalışıyor, kendisinden maddi manevi bir şeyler vermeye devam ediyor, projesini geliştirmek için büyük uğraşlar veriyor.
İşin mi yok Faruk abi, ne uğraşıp duruyorsun böyle şeylerle dememiz gerekir ama vatanın, memleketin ve işin içinde küresel ısınmada olduğu için dünyanın durumuna ve gidişatına bakarak insanın vicdanı el vermiyor.
O da bizim gibi belki akıntıya kürek çekiyor.
Demek ki bu memlekette birilerinin akıntıya kürek çekmesi gerekiyor.
Adam bir atığı enerjiye dönüştürmüş, hayvan dışkısından yanıcı gaz elde etmiş, projesi desteklenip büyütülse geliştirilse belki bir şehrin ihtiyacı karşılanacak kadar faydalı bir şey yapmış, gazetelere, televizyonlara çıkmış, kimse dönüp bakmıyor bile.
Avrupada olsa el üstünde tutulup hemen desteklenecek bu projeye, küresel ısınma tehlikesine rağmen sahip çıkılmaması nasıl izah edilebilir bilmiyorum.
İlgisizlik ve alakasızlıktan başka bir şey olmasa gerekir.
Bu kadar mı kim kime dum duma olduk?
Duyarsız bir toplumda yaşayıp da vatana millete yararlı şeyler yapmaya çalışan herkese olduğu gibi Faruk Papila’ya da Allah kolaylık versin.
Eşi Zeliha Papilaya daha çok Allah kolaylık versin.
Kendisini tanırım.
Doğru Yol Partisinde yıllarca aktif siyaset yaptı.
Hayvanları Koruma Derneğinde çalıştı.
Çocuk Yuvası çalıştırdı.
Esnaflık yaptı, tavukçu dükkânı işletti.
Şimdi sanıyorum bunların hiçbirini yapmıyor, inzivada bulunuyor.
Kimse, enerji elde edecek, vatana-millete fayda sağlayacak, ekonomiye katkıda bulunacak diye eşinin hayvan dışkısı ile uğraşıp üstünü başını berbat etmesini istemez.
Hovardalığa gitmesinden iyidir, o da herhalde bununla avunuyordur.
İşin şakası bir yana.
Böyle bir şeyle uğraşan adamın eşi olmak hakikaten zor olmalı.
Bu arada dikkatinizi bir şeye çekmek istiyorum.
Yazının başında verdiğim adres sanki Bartının içinde başka bir dünya gibi.
Milli Eğitim Müdürlüğü binasının arkasında Gazhane parkının karşısında bulunan bu geniş alanda eski tuğla kiremit fabrikaları ve büyük tavuk çiftliklerinin metruk binaları, bir zamanların Bartın ekonomisinin parlak dönemlerini anlatan tarihi birer eser gibi.
Bakalım parlak bir dönemin izlerin yansıtan bu metruk bölgede, bir zamanlar içinde on binlerce tavuk bulunan terk edilmiş virane binada yapılan bu iş tutacak da parlak bir sonuç verecek mi?

papila-0111.jpg

 

 

papiladan.jpg

resim3_004.jpg

 

 

bart_n_experes.ten.jpg

bartın ekspres gazetesi

basından

 

17-03.2008

basından

bas_n-122.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Türkiye Gazetesi-27.02.2008

behcetfakihoglu.gif

Serbest Kürsü
Behçet Fakihoğlu
27 Şubat 2008 Çarşamba behcet.fakihoglu@tg.com.tr


>> Neden Biyogaza yönelmiyoruz?
Dünyada yaygın olarak kullanılan Biyogaz, neden Türkiyede yok? Küresel ısınma tehlikesi varken, herkes yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken, neden bizde Biyogaz kullanma alışkanlığı yok? 1.67 milyar metreküp üstü potansiyeli neden değerlendirmiyoruz? Neden Bakanlıkların ve Üniversitelerin bu alanda yeterince çabaları teşvikleri ve araştırmaları görülmüyor? > M. Faruk Papila (Makine Mühendisi)-BARTIN

resim1a.jpg

xresim.jpg

resim3_003.jpg

resim3_005.jpg

resim3_006.jpg